Uvedené informace jsou čerpány z knihy

"Stříhání a trimování psů" od Renate Dolzové

(nakladatelství a vydavatelství CESTY).

Úprava srsti

Kernteriéra je nutné upravovat trimováním stejně, jako jiné drsnosrsté teriéry. Nikdy však nemá vypadat příliš upraveně a módně jako třeba westík. Kern je psík přírodního vzhledu a tomu je nutné přizpůsobit i jeho úpravu.

 

Kernteriér se má na výstavě předvést v plné srsti, s čistě otrimovanou horní třetinou uší, s upraveným ocasem, tlapkami a vnější linií (viz obrázek). Neměl by vypadat příliš módně a neměl by být přetrimován, musí být zachován jeho přírodní vzhled. Jeho srst má být na celém těle stejně dlouhá (v žádném případě by neměla být na hřbetě kratší jako bývá např. u skotského teriéra nebo westíka). Kerníkovi je třeba pravidelně vytrhávat přečnívající chlupy a udržovat čistě otrimovanou horní třetinu ušních boltců, což je nejtypičtější znak plemene. Srst na tlapkách se stříhá dokola a srst kolem konečníku je třeba udržovat krátkou a v čistotě. Úplné otrimování buď palcem a ukazováčkem nebo trimovacím nožem je nutné jednou až dvakrát do roka. Nejvhodnější dobou je jaro nebo podzim. Jestliže i přes pravidlenou péči kern zřetelně líná, je čas na ruční vytrhání krycí srsti až k podsadě. Když se důkladně otrimuje srst na krku, lících  a na hlavě, která obvykle nejde otrimovat úplně, a tělo se tak "uhladí", vypadá kernteriér docela dobře.Vytrhávejte také příliš dlouhou srst na předních i zadních končetinách - na pánevních končetinách nesmí v žádném případě srst vypadat jako kalhoty. Srst pak všude poroste rovnoměrně.Po několika týdnech se mohou znovu uvolňovat některé chlupy, vytrhejte je, abyste udrželi srst v určité délce po co nejdelší dobu.

Jestliže chcete psa vystavovat, je třeba mít na paměti, že trvá dost dlouho než srst po úplném otrimování dosáhne požadované délky 5-7 cm, obvykle je potřeba 5-6 měsíců k tomu, aby se dostala do výstavní formy.Termíny plánovaných výstav je tedy s úplným trimováním třeba sladit. Jestliže se chystáte na výstavu na jaře nebo na počátku léta, otrimujte psa na podsadu naposledy na podzim. Nejrychleji roste srst na hřbetě, proto je vhodné vytrhat srst na hlavě, končetinách a na hrudi, kde roste srst pomalu, asi o 4 týdny dříve než na ostatních místech. Uši, tlapky, zadní partie a ocas upravujte průběžně.Asi 10 dní před výstavou otrimujte vrchní třetinu uší zevně i zevnitř až k podsadě, ostříhejte přerostlou srst na tlapkách a celého psa upravte otrimováním srsti, která narušuje vnější linii (viz obrázek). Je třeba dát pozor na harmonickou linii krku a hřbetu s dobrým přechodem k ocasu, nesmí vzniknout prohlubně ani vyvýšeniny. Aby pes nevypadal sraženě, nesmít se před ocasem vytrhat srsti mnoho. Ocas se tvaruje trimováním dokola. U kořene je silný a zužuje se směrem nahoru, nesmí působit příliš tence.Hlavu upravujte jen tak, aby byla vidět péče, vytrhejte nejdelší chlupy.Zepředu musí kernteriér působit rovně, na plecích nesmí být mnoho srsti, vypadaly by těžce.Srst v okolí konečníku pokud možno vytrhejte nebo ostříhejte.